Лицем до світу. Безпечно чи ні?

Лицем до світу. Безпечно чи ні?

Перед тим як з'ясувати це питання, варто розглянути причини того, чому ж батьки починають так носити малюка.

 • Йому цікаво дивитись навкруги. А ви впевнені, що він взагалі бачить? Зір дитини після народження дещо відрізняється від нашого і в перші місяці свого життя дитина все бачить розмитим і сприймає лише чорний і білий кольори, до того ж, відстань, на якій вона може побачити предмети - 15-20 см. Поступово кольорів додається і чіткість зростає, але все це відбувається не так швидко, як ви думєте. Точно більше за півроку.

 

 • Дитина заспокоюється в положенні лицем до світу. Ну таке собі твердження. Ось уявімо, що в нас малюк плакав. Була ж цьому якась причина? Обернувши дитину обличчям від себе ви її просто відволікли. Ага, там щось рухається, мигає, звуки нові, а для старших дітей купа нової інформації (з якою вони ще не можуть впоратись, але про це далі). Що ж ми зробили? Просто відволікли малюка, а проблеми не усунули. Чи правильно це? Ні. Категорично. Ні для малюків, ні для тодлерів, ні для дорослих.
  Змоделюємо ситуацію для вас. Ви йшли і вдарились ногою об кутик дивана. Боляче ж як! А ваш чоловік каже: дивись в вікно, ворона вкрала їжу в кота!!! А ви хотіли, щоб він вам поспівчував і обійняв. Трохи не те, правда? 

 

 • Малюк краще розвивається, коли бачить все навколо. А от і ні. Для гармонійного розвитку і розуміння тих чи інших ситуацій дитині необхідний зоровий контакт з дорослим, бо саме з його обличчя він зчитує емоції. Тому, відвернувши дитину від себе, ви позбавляєте її також безпеки, яку вона відчуває, маючи зоровий контакт з вами.

А тепер поясню, чим таке носіння шкідливе. Для кращого розуміння розділимо ці аспекти на 2 групи: фізіологічні та психо-емоційні.

Фізіологічні аспекти:

 • Шкода для хребта дитини.

  Наш хребет не ідеально прямий, навіть якщо він може виглядати так спереду або ззаду. Коли ви дивитесь на людину збоку, видно чотири легких вигини, що утворюють витягнуту форму “S”. Ці вигини допомагають нам зберігати гнучкість та баланс. Вони також забирають навантаження, що виникає внаслідок щоденної діяльності, наприклад, ходьби, бігу та стрибків, тощо.

  Хребет новонароджених і немовлят, натомість, має "С"-подібну форму. В ньому ще нема тих вигинів, що в дорослих, відповідно, це потрібно враховувати при виборі переноски.

  Переноски з можливістю носіння обличчям до світу не дають підтримки хребта, утворюють порожнину між вами і дитиною. Все навантаження при цьому йде на таз малюка, плечі та грудну клітку. До того ж, в них відсутня підтримка ніжок малюка, про що ми напишемо нижче. Хребет дитини прямий або ж вигнутий в інший бік, що не є фізіологічним для неї.
  Якщо ж дитина засинає, ніщо не підтримує її голову та шию.

  "Це природньо, коли зігнуті в колінах ніжки дитини огортають стегна, спину чи тулуб матері" - Montagu, A. (1986). Touching: The Human Significance of the Skin. Harper Paperbacks

 • Ризик виникнення дисплазії.

  Міжнародний інститут дисплазії кульшового суглобу пропонує визначення "Hip-Healthy", для переносок, які підтримують M-позицію, як описано Феттвайсом. Такі переноски підтримують стегна, розводячи їх і утворюючи кут від 60 градусів до 120
  градусів, виміряних між обома стегнами. Для
  отримання стасусу «Hip-Healthy» у переносці стегна мають підтримуватись нею, щоб уникнути навантаження внаслідок звисання ніг донизу.
  Infant Carrier Design Considerations for “Hip-Healthy” Designation (https://hipdysplasia.org/wp-content/uploads/2017/12/Carrier-Design-Considerations.pdf)

  В переносках "лицем до світу" така підтримка об'єктивно неможлива і на кульшові суглоби малюка йде велике навантаження, що, в свою чергу, може сприяти розвитку дисплазії.

 • Навантаження на спину дорослого

  У фізіологічних переносках типу шарфів, ерго-рюкзаків і май-слінгів центри ваги дорослого і малюка фактично співпадають. Дорослий і малюк складаються, наче пазли, а отже, нести дитину так значно легше.

  Натомість, в переносках "лицем до світу" неможливо притягнути дитину до себе, вона тягне нас донизу, наче мішок картоплі, прив'язаний до тіла. [Carrier-Design-Considerations.pdf] 395 KB

До того ж, ноги дитини заважають не на жарт. Можете самі судити з фото).

 

Наступні аспекти - психоемоційні:

 • Відчуття безпеки

  Немовлята мають почувати себе захищеними, щоб краще розвиватись. Бо ж про який розвиток може йти мова, якщо організм в стані тривоги. Їм фізично потрібно бути в тісному контакті з матерями. Відчувати серцебиття мами, бачити її обличчя, мати можливість доторкнутися до неї - все це дає дитині відчуття безпеки.

  Малюки в правильних фізіологічних переносках, що забезпечують тісний контакт з мамою, щасливіші і спокійніші.

  "Чим більше часу діти проводять вертикально в контакті з мамою, тим вони спокійніші. Навіть новонароджені, які сплять більшість часу, перестають плакати, коли їх піднімають і кладуть на мамине плече. Цікаво ще те, наскільки тривожність новонародженої дитини залежить від того, де вона знаходиться. В тісному контакті з мамою вона менш тривожна, ніж просто на руках без можливості її бачити та відчувати". Heller, S. (1997). The Vital Touch: How Intimate Contact With Your Baby Leads To Happier, Healthier Development. 

 

 • Надлишок "вхідної" інформації

  Навколо стільки всього цікавого, захоплюючого, лякаючого. А наші діти ще такі маленькі, що не вміють фільтрувати потік інформації, не можуть його спинити. Ви скажете: а що ж тут поганого, хай розвивається. Але це може бути надмірним навантаженням для незрілого мозку.

  Переотримавши вражень за день дитина стає "капризна" надвечір, плаче, не може заснути, відвертається від грудей і доставляє чимало клопоту батькам. І нікому на думку не спаде те, що дитині було забагато вражень вдень, а сховатись від них було ніде. 

 

 • Реакція на подразники

  Як я вже писала раніше, дитина реагує на подразники, "читаючи" відповідь з обличчя мами чи іншого дорослого. Наприклад, гуляємо в парку, поряд гучно гавкнула собака, малюк напружився, поглянув на маму. Мама далі спокійно посміхається, серцебиття її рівне та спокійне. Малюк теж заспокоїться. Зоровий контакт і тісне відчуття мами чи іншого значущого дорослого поруч надважливе для малюка. Не позбавляйте його такої можливості.

Додати коментар

Captcha